Ogłoszenia kierowane wyłącznie do mężczyzn w zależności od sposobu zakodowania informacji o płci męskiej poszukiwanego kandydata do pracy rozpadają się na kilka podgrup:
1. Ogłoszenia zawierające prymarną nazwę męską mężczyzna, np.
[1] Mężczyznom do handlu na bazarze, z zamieszkaniem pod Krakowem. (GW-P 32/2001, s. 4)
W ogłoszeniach tych, podobnie jak w ogłoszeniach zawierających prymarne określenia kobiet, wymagania stawiane kandydatom na pracowników nie są wygórowane – nie wymaga się konkretnego wykształcenia, a jedynie posiadania określonej płci, wieku oraz cech i umiejętności, które można nabyć w codziennym doświadczeniu. Mężczyznom najczęściej proponuje się zatrudnienie w budownictwie, handlu, a także szeroko rozumianym marketingu.
2. Ogłoszenia zawierające elipsę nazwy męskiej. Z powodu konwencjonalnej dwuznaczności form męskoosobowych w liczbie mnogiej biorę tutaj pod uwagę jedynie formy męskie liczby pojedynczej, np.
[2] Jeśli jesteś inteligentny, ambitny, masz wyższe lub średnie wykształcenie, możesz zarobić 2000-4000 zł, pracując 4 godz. dziennie. Zadzwoń po bezpłatny kwestionariusz. (GW-P 42/2001, s. 7)
a także ogłoszenia, w których z kontekstu wynika, że poszukiwany jest mężczyzna, np.
[3] Niepijących, niepalących, po wojsku do prac budowlanych i spawalniczych z zakwaterowaniem w Warszawie... (GW-P 37/2001, s. 7)
3. Ogłoszenia zawierające gramatycznie męską nazwę zawodu i męską nazwę prymarną, np.
[4] Promotorów (mężczyzn) i hostessy do pracy na promocjach Chełmie, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim, Kraśniku i Krasnymstawie zatrudni Agencja Promocyjna. (GW-P 41/2001, s. 7)
Tutaj nazwa zawodu lub stanowiska, choć gramatycznie jest rodzaju męskiego, to funkcjonuje jako nazwa gatunkowa, której zakres znaczeniowy nie jest zawężony do osób płci męskiej.
Artykuły powiązane
- Nowosad-Bakalarczyk, Marta – Asymetrie rodzajowo-płciowe w polszczyźnie
- Nowosad-Bakalarczyk, Marta – Płeć w ofertach pracy. Ogłoszenia dla kobiet i/lub mężczyzn
- Nowosad-Bakalarczyk, Marta – Asymetrie płciowo-rodzajowe – lingwistyka feministyczna
- Nowosad-Bakalarczyk, Marta – Wykładniki płci męskiej – prasa
- Rajewska, Ewa – Płeć w przekładzie